Strona Główna > Informacje o zajęciach adaptacyjnych w Przedszkolu Olimpijskim
Informacje o zajęciach adaptacyjnych w Przedszkolu Olimpijskim

Adaptacja jest procesem wielopłaszczyznowym, w konsekwencji którego następuje przystosowanie do nowego środowiska, do nowych sytuacji i warunków. Dla małego dziecka takim nowym otoczeniem jest niewątpliwie przedszkole. Dziecko styka się z wieloma zmianami, m.in. inne oczekiwania, zmiana przyzwyczajeń, rytmu dnia, nauka obcowania z innymi dorosłymi i z rówieśnikami. W celu zwiększenia szansy na sukces adaptacyjny, dobrze jest odpowiednio wcześnie przygotować malucha na to doświadczenie. By pomóc dziecku przejść ten trudny okres, oferujemy zajęcia adaptacyjne, dzięki którym dzieci i rodzice mają sposobność poznać miejsce i zwyczaje u nas panujące, uczestniczyć wspólnie w życiu przedszkola, poznać nauczycieli oraz nowych kolegów i koleżanki.

Zajęcia te są szczególnie potrzebne dzieciom, którym nowe rzeczy przychodzą z trudem, które potrzebują więcej czasu, aby oswoić się z nowym otoczeniem i sytuacją. Dlatego też celem niniejszych zajęć jest ułatwienie dziecku wkroczenia w świat grupy przedszkolnej, poradzenia sobie z dużą ilością zmian i oczekiwań.

W początkowym okresie pobytu w przedszkolu mogą pojawić się trudności, które przeżywać będą rodzice i dziecko. Każdemu z nas zależy na tym, by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Oddając je na cały dzień pod opiekę wykwalifikowanych, ale bądź co bądź obcych nam i maluchowi osób, mamy często poczucie dyskomfortu i wyrzuty sumienia. W końcu oddajemy nasz ukochany skarb w obce ręce. Każdy ma prawo martwić się o swoją pociechę. By było lepiej, potrzebne są pozytywne doświadczenia i czas, aby zaakceptować nową rzeczywistość i przystosować się do niej.

Każdy rodzic może pomóc swojemu w adaptacji. Jak? Mianowicie: